Centralny Port Komunikacyjny (CPK) - pomiędzy Łodzią i Warszawą.
Według zapowiedzi prasowych Centralny Port Komunikacyjny powstanie najprawdopodobniej na obszarze miejscowości : Baranów, Teresin oraz Wiskitki.
Realizacja tak ogromnej inwestycji wymagała wprowadzenia specustawy - specjalnej ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.
Wprowadzono szereg nowości.
Które nieruchomości zostaną objęte wywłaszczeniem pod Centralny Port Komunikacyjny - będzie wynikało dopiero z decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie CPK.
Właściciel nieruchomości, której własność przejdzie na Skarb Państwa (wywłaszczenie) będzie miał dwie możliwości :
a. otrzymanie nieruchomości zamiennej
albo
b. otrzymanie odszkodowania pieniężnego
Niestety przepisy ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym przewidują bardzo krótki termin na dokonanie wyboru pomiędzy w/w opcjami.
Również ustawa o CPK przewiduje krótki 2 - miesięczny termin na zakończenie procesu negocjacyjnego w zakresie wyboru nieruchomości zamiennej tudzież w zakresie ustalenia wysokości należnego odszkodowania.
Poza tym przepisy ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym przewidują bardzo krótki termin 120 dni na opuszczenie posesji, domu, lokalu - które podlegają wywłaszczeniu.
Kancelaria oferuje reprezentację właścicieli działek niezabudowanych, działek zabudowanych domami mieszkalnymi oraz budynkami gospodarczymi, a także właścicieli lokali mieszkalnych i użytkowych położonych na terenie Baranowa, Wiskitek oraz Teresina - w całej procedurze przewidzianej w ustawie o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.
Prowadzimy kancelarię w Grodzisku Mazowieckim.
Możemy reprezentować każdą zainteresowaną osobę zarówno na etapie negocjacji jak i na etapie składania środków odwoławczych od decyzji wydanej na podstawie ustawy o CPK.
Prawem nieruchomości najmujemy się od 2006 roku - mamy w tym zakresie specjalizację.
Stale współpracujemy z rzeczoznawcami majątkowymi, których opinia tudzież operat szacunkowy pozwalają na podjęcie właściwych kroków prawnych celem uzyskania wyższego odszkodowania.
Procedura wywłaszczeniowa wprowadzona ustawą o Centralnym Porcie Komunikacyjnym jest trudna.
Bardzo ważnym jest kontynuacja procedury prawnej w pełnym zakresie odwoławczym - również na etapie skargowym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz jeśli istnieją po temu podstawy prawne Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym przewiduje sytuacje, w których dotychczasowy właściciel nieruchomości może ubiegać się o podwyższenie odszkodowania w kwotach ryczałtowych lub określonych procentowo - jest to uprawnienie dodatkowe, o którym warto wiedzieć.
Oczywiście wyżej wskazane podwyższenie odszkodowania na zasadzie ustawy o CPK jest czym innym niż podwyższenie odszkodowania, o które można zabiegać w ramach negocjacji tudzież procedury odwoławczej.
Każda osoba zamieszkująca obszar Baranowa, Wiskitek oraz Teresina zainteresowana zagadnieniem Centralnego Portu Komunikacyjnego, w tym pozyskaniem informacji o przysługujących jej prawach, o przebiegu procedury przewidzianej w ustawie o CPK - może zwrócić się do kancelarii o udzielenie konsultacji prawnej w tym zakresie tudzież pełną reprezentację w całej procedurze.
Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie, Wiskitkach i Teresinie - będzie największą tego typu inwestycją w Polsce.
Warto przygotować się odpowiednio wcześniej na obronę swoich praw.
Według ostatnich doniesień medialnych - można spodziewać się pierwszych wywłaszczeń nieruchomości w drugiej połowie 2020 roku [niestety aktualnie nie ma co i do tego pewności].