Specjalizujemy się w zagadnieniach darowizny oraz odwołania darowizny, gdy ich przedmiotem są nieruchomości.
Darowizna jest umową tj. czynnością dwóch stron, choć w świadomości społecznej mocno zakorzenione jest mylne przekonanie, że jest to akt jednostronny. Dokonanie darowizny - umowy - wymaga zatem woli darczyńcy oraz woli obdarowanego.
Do odwołania darowizny wystarczające jest działanie jednej strony - darczyńcy.
Należy jednak pamiętać, że odwołanie darowizny nie może nastąpić w każdym przypadku, kiedy zażyczy sobie tego darczyńca. Aby mogło dojść do odwołania darowizny, muszą być spełnione szczególne określone prawem przesłanki.
Powyższe oznacza, iż złożenie przez darczyńcę oświadczenia o odwołaniu darowizny nie jest decydujące. Sytuację każdorazowo należy poddać ocenie prawnej. Niezwykle często po odwołaniu darowizny sprawa jest rozpatrywana przez sąd - gdzie po obszernym postępowaniu dowodowym, wydawane jest orzeczenie o skuteczności bądź nieskuteczności odwołania darowizny.
Kodeks cywilny, w ramach instytucji darowizny przewiduje szereg interesujących pojęć jak np.:
- bezpłatne przysporzenia niebędące darowizną,
- forma umowy darowizny,
- odpowiedzialność darczyńcy za szkody wynikłe z
niewykonania lub
nienależytego wykonania zobowiązania,
- odpowiedzialność za wady rzeczy darowanej,
- polecenie darczyńcy,
- odmowa wypełnienia polecenia,
- odwołanie darowizny niewykonanej,
- niedostatek darczyńcy,
- odwołanie darowizny z powodu rażącej
niewdzięczności,
- forma odwołania darowizny,
- przebaczenie etc.
Najczęściej spotykanymi w obrocie prawnym zagadnieniami są : zawarcie umowy darowizny, wykonanie darowizny oraz odwołanie darowizny. Problematyka odwołania darowizny i rozliczenia po dokonanym odwołaniu wynika z faktu, że zwrot przedmiotu odwołanej darowizny powinien nastąpić stosownie do przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu budzą zaś wiele wątpliwości Klientów, szczególnie co do praktycznego ich zastosowania do konkretnej sprawy (stanu faktycznego).
Klienci równie często pytają o podatkowe konsekwencje darowizny z tytułu jej dokonania, w tym warunków, które muszą zostać spełniona aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego. Równie istotne z punktu widzenia Klientów są skutki podatkowe późniejszej sprzedaży (zbycia) nieruchomości, którą uprzednio nabyli tytułem darowizny. Pytania głównie dotyczą okresu w którym można dokonać takiego zbycia bez podatku dochodowego lub możliwości dokonania odliczeń podatkowych.